Poročilo o nadzoru radioaktivnosti za leto 2024
»Prispevek vseh sevalnih učinkov NEK na prebivalce v neposredni okolici je bil v letu 2024 več kot petdeset tisočkrat manjši od prispevka naravnega ozadja.«
Izpostavljenost naravnemu ionizirajočemu sevanju v okolici NEK lahko določimo zelo natančno na podlagi meritev in izračunov po zakonsko predpisani in mednarodno priznani metodologiji (ICRP in IAEA), ki jo izvajajo neodvisni pooblaščeni izvajalci nadzora iz Slovenije in Hrvaške.
Poročilo Nadzor radioaktivnosti v okolici Nuklearne elektrarne Krško za leto 2024 ugotavlja, da je bil skupni učinek NEK na prebivalstvo manj kot odstotek predpisane meje, kar pomeni, da objekti NEK minimalno vplivajo na sevalno obremenitev prebivalcev v okolici.
Neodvisne institucije — Institut Jožef Stefan, Zavod za varstvo pri delu, Institut Ruđer Bošković, MEIS, storitve za okolje, ter NEK kot zavezanka — po programu meritev radioaktivnosti v okolici NEK opravljajo obsežne meritve zraka, zemlje, vode, hrane in živinske krme na več deset lokacijah.
Prispevek vseh sevalnih učinkov NEK na prebivalca v njegovi neposredni okolici je bil v letu 2024 manjši od 0,000075 mSv, kar je več kot petdeset tisočkrat manj od prispevka naravnega ozadja, zato lahko zaključimo, da prebivalci, ki živijo na Krško–Brežiškem polju, v naseljih v celotnem okrožju v okolici NEK, niso zaradi elektrarne nič bolj izpostavljeni ionizirajočemu sevanju.
Prebivalci v okolici NEK, tako kot prebivalci drugod po Sloveniji, prejemajo vsako leto dozo ionizirajočega sevanja naravnega ozadja. Zaradi naravnih vplivov, geografije in geološke sestave tal pa je doza sevanja naravnega ozadja v okolici NEK (4,98 mSv) celo nižja od povprečja v Republiki Sloveniji, ki je 5,98 mSv na leto. Prispevek sevalnih učinkov NEK na prebivalce znaša 0,1 odstotka predpisane mejne letne doze, ki je 0,05 mSv na leto. To je 5 odstotkov mejne efektivne doze (1 mSv) na posameznika iz prebivalstva v Sloveniji.

Poročilo štirih pooblaščenih organizacij iz dveh držav v izvlečku ugotavlja: »da iz vseh obsežnih meritev in analiz lahko sklenemo, da NEK proizvaja čisto, učinkovito in nizkoogljično energijo, ki je bistvena za zadovoljevanje trenutnih in prihodnjih energetskih potreb ter reševanje globalnih podnebnih sprememb.«
Poročilo neodvisnih inštitucij je objavljeno: Letna poročila o meritvah radioaktivnosti v okolju | Nuklearna elektrarna Krško