O nas
Dolgoročnost za trajnostni razvoj

Poročilo o nadzoru radioaktivnosti: tudi v letu 2020 vplivi NEK daleč pod upravno določenimi omejitvami

V NEK dolgoročnost obratovanja elektrarne gradimo na izhodiščih trajnostnega razvoja, kar pomeni, da smo poleg varnosti in stabilnosti obratovanja ter ekonomske učinkovitosti skrbni tudi do okolja, ljudi in družbe.

To potrjuje poročilo Nadzor radioaktivnosti v okolici Nuklearne elektrarne Krško za leto 2020, ki so ga na podlagi obsežnih meritev in analiz pripravili Institut Jožef Stefan, Ljubljana, Zavod za varstvo pri delu, Ljubljana, Institut Ruđer Bošković, Zagreb, NEK in MEIS, Mali vrh pri Šmarju – tudi v preteklem letu so bili sevalni vplivi elektrarne daleč pod upravno določenimi mejami.

Vpliv sevanja zaradi obratovanja NEK na prebivalstvo je tako nizek, da dejansko ni merljiv, in se ga da izračunati le s pomočjo modelov. Rezultati nadzora potrjujejo, da so bili v letu 2020 vsi sevalni vplivi NEK ob ograji elektrarne in 350 metrov nizvodno od njenega jezu na prebivalstvo v okolici ocenjeni na manj kot 0,07 mikrosieverta, kar je druga najnižja vrednost v zadnjih 31 letih. To je približno 0,003 % značilnega neizogibnega naravnega ozadja, ki za leto 2020 znaša 2390 mikrosievertov in ga povzročata radioaktivnost v zemlji in sevanje, ki prihaja iz vesolja.

Graf: Povprečni okoljski dozni ekvivalenti (H)

Vpliv NEK na okolje se nadzira z merjenjem izpuščene radioaktivnosti (emisije) in z merjenjem vnosa radioaktivnih snovi v okolje (imisije). NEK meri radioaktivnost v izpustih odpadne vode v reko Savo in v izpustih iz ventilacijskega sistema v zrak. V okolici elektrarne so nameščene avtomatske merilne postaje. V okviru programa meritev radioaktivnosti v okolici NEK opravljajo neodvisne institucije obsežne meritve zraka, zemlje, vode, hrane in živinske krme na več deset lokacijah.

Poročilo neodvisnih inštitucij je objavljeno tukaj.

Novica

Na obisku predsednik Državnega sveta Marko Lotrič

Več
Poročilo

Poročilo o delovanju NEK za september 2024

Več
Novica

»NEK že skoraj pol stoletja deluje povsem brez tehničnih napak in z zanesljivostjo, ki je izjemna," je med obiskom v Sloveniji poudaril direktor IAEA dr. Grossi, ki je NEK tudi obiskal

Več