O nas
Dolgoročnost za trajnostni razvoj

Skrb za odpadke

NSRAO so odpadni materiali in dotrajana oprema v radiološko nadzorovanem območju, ki jih po uporabi ne moremo dekontaminirati oz. so pri uporabi postali radioaktivni. Na primer:

  • uporabljena zaščitna oblačila,
  • predelani tekočinski odpadki (filtri, smole …) in
  • materiali, ki nastajajo pri vzdrževanju opreme v radiološko nadzorovanem območju.

Skladiščenje NSRAO

Vsi NSRAO, ki so nastali od začetka obratovanja NEK leta 1981, so v skladu z mednarodnimi standardi shranjeni v začasnem skladišču v elektrarni. Skupna prostornina NSRAO je 2488 m3 (pribl. 20 m x 20 m x 6 m). Zmanjševanje volumna dosegamo s sortiranjem, koncentriranjem, taljenjem in sežigom. Storitev sežiga in taljenja najemamo v tujini. S sežigom lahko dosežemo do 20-kratno zmanjšanje prostornine odpadkov. V zadnjem desetletju jih nastaja nekaj več kot 30 m3 na leto. Za ponazoritev: to je kocka s stranico, dolgo približno 3 metre.

Pri proizvodnji električne energije nastajajo tudi drugi, komunalni odpadki, s katerimi ravnamo okoljsko odgovorno, skladno z našim sistemom ravnanja z okoljem.

Skrb za okolje in podnebje

Radioaktivnost

Vpliv radioaktivnega sevanja iz jedrskih elektrarn je 1000-krat manjši od sevanja iz naravnega okolja. Za varnost pred sevanji iz elektrarne je temeljito poskrbljeno. V NEK bi ob morebitni nesreči vrsta zaporednih fizičnih pregrad preprečevala pobeg radioaktivnosti v okolje.

Segrevanje reke Save

Med vplivi NEK na okolje je tudi segrevanje reke Save za nekaj stopinj. Savska voda v kondenzatorju, brez neposrednega dotika ali mešanja, ohladi paro in jo spremeni v vodo, ki jo črpalke potiskajo nazaj v uparjalnika. Voda v sekundarnem sistemu je demineralizirana in zelo čista, zato si ne želimo mešanja s savsko vodo. Pri pretvorbi toplotne energije v električno namreč zaradi narave fizikalnega procesa ni mogoče izkoristiti vse toplote. Zato del te toplote v obliki ogrete vode prehaja v reko Savo.

Sistem ravnanja z okoljem

Varovanju okolja posvečamo veliko pozornost in skrb. Ustrezen odnos do okolja dosegamo z zmanjševanjem vseh vplivov obratovanja na okolje. To pomeni, da je skrb za okolje vključena v vse procese.

Leta 2008 smo vpeljali sistem ravnanja z okoljem skladno s standardom ISO 14001 in pridobili certifikat skladnosti s tem standardom.

Pridobitev okoljskega certifikata pomeni potrditev našega okolju prijaznega delovanja in zavezo za takšno ravnanje tudi vnaprej. Sistem ravnanja z okoljem redno nadzorujemo, posodabljamo in z njim uresničujemo svojo okoljsko politiko.

Okoljska politika NEK

Politika ravnanja z okoljem je sestavni del poslovne politike in delovanja NEK, kjer se zavezujemo k izpolnitvi vseh formalnih zahtev v povezavi z okoljem in delovanju v skladu z visokimi standardi kot okolju prijazno in ekološko usmerjeno podjetje.

  1. Vzdržujemo in dopolnjujemo sistem ravnanja z okoljem v skladu z zahtevami standarda ISO 14001:2015 ter se trudimo za njegovo nenehno izboljševanje.
  2. Izpolnjujemo zahteve veljavne zakonodaje ter druge standarde in zahteve, ki jih je sprejela naša gospodarska družba in so povezane z okoljskimi vidiki.
  3. Okolje varujemo z zmanjševanjem in nadzorom nastajanja radioaktivnih odpadkov, emisij v ozračje, izpustov kontaminantov v naravne vodotoke in zemljo. Nadzorujemo izrabljeno gorivo in radioaktivne odpadke med obratovanjem in vzdrževanjem elektrarne.
  4. Skrbimo za ločeno zbiranje vseh vrst odpadkov in jih oddajamo pooblaščenim zbiralcem.
  5. Spremljamo in merimo vplive na okolje ter pri tem zagotavljamo neodvisne meritve tam, kjer je to predpisano, in o tem obveščamo javnost.
  6. Za odgovorno ravnanje z okoljem izobražujemo in usposabljamo vse zaposlene in tiste, ki delajo v NEK.
  7. Izboljšave pomembnih okoljskih vidikov vključujemo v letne cilje, razvojne načrte, modifikacije in Korektivni program elektrarne.
  8. Z okoljsko politiko seznanjamo vse fizične in pravne osebe, ki delajo za NEK, in zainteresiranim stranem omogočamo vpogled v politiko ravnanja z okoljem.
  9. Bistveno zmanjšujemo vsa tveganja v zvezi z obratovanjem NEK s celovito nadgradnjo varnostnih sistemov v skladu z jedrsko zakonodajo Republike Slovenije.

Razgradnja NEK

Program razgradnje predvideva zaporedje in obseg tehnoloških postopkov za razgradnjo sistemov in struktur ter odložitev izrabljenega goriva in radioaktivnih odpadkov po končanem obratovanju NEK. Ovrednotil je tudi stroške razgradnje.

Program razgradnje NEK je bil prvič izdelan leta 1996. Na podlagi spremljanja mednarodnih projektov razgradnje in primerjave izkušenj ga občasno posodabljamo.

Leta 2020 je meddržavna komisija, ki spremlja izvajanje določil meddržavne pogodbe, potrdila tretjo revizijo programa.

Po načelu, da stroške pokriva generacija, ki ima koristi od proizvodnje v jedrskih elektrarnah, morata družbenika (GEN energija in HEP – Hrvatska elektroprivreda) vplačevati v Sklad za financiranje razgradnje NEK in odlaganje radioaktivnih odpadkov iz NEK oziroma v Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenoga nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško določen znesek od vsake megavatne ure, ki je proizvedena v NEK.

Tehnološka nadgradnja

VEČ